NA CYPRUS CEZ 3 LETY A ŠTYRI LETISKÁ (vol. 1)

Martin je väčší cestovateľ ako ja. Alebo mám aspoň taký pocit, keď mi hovorí o tých všetkých krásnych svetoch a o tom, ako tam jedného dňa zavítame. Už sa na to teším. Keď som bola v Anglicku, cestovateľský klub, ktorého je členom, ponúkol cenovo dostupný výlet na Cyprus. Keďže obaja milujeme spontánnosť a cestovanie, Martin neváhal a v tú chvíľu to bookol. Hneď sme dokúpili aj letenky – z Londýna do Larnaci a keďže sme vedeli, že v tom čase už budem na Slovensku, tak sme dokúpili letenky aj z Bratislavy do Londýna a potom spiatočnú z Leeds do Bratislavy.

Ja milujem cestovanie a predtým som sama, tohto roku i s mojím M., prešla časť južného Anglicka. O štátoch, ktoré som ako dieťa nejedenkrát navštívila s detským folklórnym súborom Šťastné detstvo z Brezna, sa zmieňovať nebudem, lebo si polovicu z týchto výletov nepamätám. Našťastie fotky sú dobrým materiálom, ktoré mi dané krajiny pripomenú. Myslím si, že práve toto vo mne, i keď nevedomky, odštartovalo nadšenie a vášeň pre dobrodružstvo a neustále výlety.

Ale späť k môjmu nášmu  aktuálnemu výletu. Pôvodné letenky boli kúpené z Heathrowu priamo do Larnaci. Spoločnosť, ktorou sme mali ísť ale zrušila lety, no POZOR! Cestovateľský klub všetko vybavil za nás. Hneď v ten deň sme dostali nové letenky – z Londýna – z letiska Gatwick do Atén a odtiaľ do Larnaci. Po prvýkrát som konečne neletela nízkonákladovkou. Teda áno, z Bratislavy na Stansted áno. Ale potom, na druhý deň, sme z Gatwicku do Larnaci s prestupom v Aténach, leteli Aegeanom – leteckou spoločnosťou, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v kategórii regionálne spoločnosti za rok 2017 – a to sme ani nevedeli! Až keď Martin zaspal, som začala listovať časopis pred sebou – a aha, aká príjemná novinka tu na mňa čakala. V lietadle sme mali telku a hoci sme boli v ekonomickej triede, počas celého letu nám zadarmo ponúkali nápoje od Spritu, Coca Coly, minerálky, rôznych druhov pív a vín, až po kávy a čaje. Taktiež sme na palube lietadla dostali teplé jedlo. Raz to boli cestoviny, inokedy mäso s ryžou, obohatené o nejeden dezert. Bola som milo prekvapená! Miesto pri okne umocňovalo a zväčšovalo moje nadšenie.

V Aténach som zažila obrovský šok, keď som si pri prestupe kupovala pollitrovú minerálku, a tá v duty free zóne stála presne 50 centov. Neverila som. V Grécku to naozaj bolo super lacné! U nás alebo v Londýne sú ceny 5x väčšie.

Na Cyprus sme prišli v noci, ale auto sa nám prenajať nepodarilo. Majú tam zákon, že keď si prenajímaš auto, musíš mať aspoň 21 rokov – čo sme splnili, ale M. nemá vodičák tri roky. Táto hranica nás tesne minula. Najskôr sme z toho mali náladu pod psa, ale potom sme si povedali, že to nevadí. A nevadilo. Až na dve cesty predraženým taxíkom, sme všade chodili pešo, alebo sme sa viezli v autobuse – v tom takom aute, čo vyzerá ako dodávka a na niektorom z okien má napísané číslo autobusovej linky. Tento autobus vám zastane kdekoľvek, kde na neho zamávate a jedna cesta, akákoľvek dlhá, vás na osobu stojí len 1,50€. Ľudia na Cypre sú milí a mega pohostinní. Všade tam majú alternatívu obedov – zaplať a jedz koľko a čo chceš. My sme túto možnosť využívali denne.

Takéto dovolenky sú fajn, najmä v chladnom novembri. Mali sme mať izbu s výhľadom na pláž – a tak aj bolo. Keď som ráno vstala, cítila som sa ako v rozprávke. Ako v inom svete. Nebolo tomu inak ani večer, keď som v pyžame vybehla na balkón a užívala si teplo. Ďakujem Bohu, že mi dal takéto sny a možnosti vidieť svet, no hlavne za to, že mi dal osobu, s ktorou ho môžem objavovať a spoznávať.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s